Jak Vám vagální nerv může pomoci při relaxaci?

Prána  je sanskrtské slovo označující životní sílu. Jedná se tedy o náš dech.  Prána se jeví jako univerzální životní síla, která   je  odpovědná za životnost našeho těla, jeho teplotu a chod. Náš dech, naše prána, je to, co naše tělo udržuje v chodu.

Podle velkého mudrce a autora Jóga Sútry, Patandžálího: Pranajáma pomáhá regulovat a čistit vitální energii (pránu) těla. Také se má za to, že pokud se prána stane nevyrovnanou, Vaše tělo je více náchylné k chorobám a tíhne k vyčerpanosti mysli, fyzického těla a ducha.

Je úžasné, že moderní výzkumy prokazují pravdivost tohoto poznání!

Váš dech je spojen s každou emocí, kterou znáte. Když jste naštvaní, můžete si všimnout krátkého a rychlého dýchání. Když se vylekáte, zalapáte po dechu a je obtížné znovu nabrat plný dech. Když jste rozrušeni, máte dech hlubší a rychlejší. Útěk nebo boj, je ochranný mechanismus, který kontroluje CNS, která umožňuje, ve stresové situaci poskytnout spoustu energie pro přežití. To se může dít dvěma způsoby: útěkem, kdy unikáme nebezpečí, nebo bojem, kdy jsme připraveni fyzicky se bránit. CNS zvyšuje a stimuluje produkci hormonu kortizolu, který je klíčem v takové situaci útěku, nebo boje.

Pokud jsou naše těla v neustálém stresu, bez řádné péče a/nebo potřebných schopností, oslabuje se imunitní systém, proto jsme nemocní častěji, rozvíjejí se chronické nemoci a jsme nevyrovnaní. Jak řekl Patandžálí, je to v důsledku přebytečného množství kortizolu v těle.

V současném výzkumu neurologického oddělení Roehamptonské universtity v Londýně se zjistilo, že vagální nerv, který se nachází v mozku, je stimulován a povzbuzován praktikováním Deerga Swasam (3 fázový dech). Vagální nerv kontroluje parasympatický nervový systém (PNS), který je zodpovědný za snížení úzkosti, snižuje produkci kortizolu, snižuje krevní tlak a redukuje srdeční tep.

Jak můžete použít Deerga Swasam ke zklidnění a relaxaci?

3 fázový dech zahrnuje sekvenční dýchání do tří částí plic: Hrudi, žeber, břicha.

  1. Najděte příjemnou pozici, ve které je páteř rovná a břicho není stlačené. Příjemný sed, nebo shavasana (v lehu na zádech na zemi), jsou ideální volby.
  2. Zavřete oči a dýchejte přirozeně, relaxujte.
  3. Dejte jednu ruku na srdce, druhou na břicho a navnímejte, jak se vlivem dechu hýbou nahoru a dolů.
  4. Teď přiveďte více pozornosti k dechu a pomalu ho prohlubujte.
  5. Při nádechu nejdříve naplňte hruď a vnímejte, jak stoupá. Po té žebra, pak následuje břicho. Při výdechu se vyprazdňuje břicho, pak žebra, po té hrudník.
  6. Zkuste udržet nádechy i výdechy stejně dlouhé.
  7. Tímto dechem, v přední části těla, vytvoříte jakousi vlnu.

Pokud nemáte zkušenosti s pranajámou, zkuste nejdřív nádech na 4-5 sekund a po té navázat výdech. Praktikováním 3 fázového dechu nebudete jen stimulovat vagální nerv, ale také povzbuzovat neurony na jejich cestě do centra relaxace. Praktikujte a pozorujte, zda situace, které Vám způsobovaly velký stres, Vás nechávají chladnějšími.

Přeloženo z anglického originálu http://www.yogitimes.com/article/vagus-nerve-deerga-swasam-pranayama-relax-patanjali