Co vlastně „Om“ a „Namaste“ znamená?

Om” a “namaste” jsou vlastně dvě fráze, která v jógové komunitě slyšíme stále dokola. Ale víte přesně, jaký mají význam? Tato prastará sanskrtská slova jsou obě významná a posvátná. Síla schovaná za těmito slovy nemusí být hned rozpoznatelná, ale pokud se podíváme hlouběji, poznáme jejich význam a hlubokou energii.

Namaste

‘Nama’ znamená poklona, ‘as’ znamená já a ‘te’ znamená ty. Namaste se doslovně překládá jako „Klaním se ti“.
Namaste je sanskrtské slovo, indický pozdrav, používaný při setkání lidí. Je to gesto lásky a respektu. Indové obvykle dělají gesto spojených rukou, aby bez mluvení vyjádřili jeho význam. V západním světě obvykle děláme gesto a ještě verbalizujeme význam tím, že řekneme „Namaste“.

Ruce můžou být spojené dlaněmi u srdeční čakry spolu se zavřením očí a poklonem hlavy. Nebo se mohou spojit v oblasti třetího oka s poklonem hlavy a po té přenést k srdci.

Často se s tímto setkáte na začátku nebo konci lekce. V józe je toto gesto známé jako Anjali Mudra. Tato mudra (nebo také tělesný zámek) je prováděna spojením dlaní a konečků prstů, které jsou známy jako energetické body. Tyto body jsou nervové okruhy mozku, které souvisí s horní částí těla. Jakmile spojíme dlaně uprostřed, doslova spojíte pravou a levou mozkovou hemisféru. To je vnímáno jako sjednocení. V józe je vše jednota.

Každý prst symbolizuje odlišné kvality. Prostředníček, prsteníček a malíček reprezentují tři typické kvality přírody (tzv. Tři Guny). Prostředníček symbolizuje sattvu (jasnost, moudrost a pravdivé porozumění). Prsteníček symbolizuje radžas (aktivita a pohyb), malíček reprezentuje tamas (lenost a stagnaci). Ukazováček reprezentuje individuální duši a palec božskou duši, základ všeho. Jogín má překonat tyto věci, od neznalosti k moudrosti

Pozdrav Namaste je jádro jógové praxe. Symbolizuje vidění božského ve veškerém stvoření.

OM (Aum)

Om je posvátný zvuk, duchovní znak a mantra. Je to sanskrtské slovo, které se překládá jako „Nejvyšší“ nebo „Zdroj“.  Zvuk vybrací tohoto slova je nejdůležitější.

Zvuk reprezentuje začátek vesmíru. „Ooo“ značí energii vesmíru, „Mmm“ značí proměnu. Tyto tři slabiky jsou hlubokým tichem nekonečna. Zpěv „M“ se mění v hluboké ticho.

Jak říkáme zvuk OM nebo AUM, měli bychom cítit vibrace v následujících oblastech těla.
“AWE” – Měly by být cítit vibrace nad břichem
“Ooo” – Měly by být cítit v hrudi.
“Mmm” – Měly by být cítit v hlavě.
Pokud říkáte AUM pomalu, ucítíte stoupání odspoda až nahoru, jak vibrace aktivují horní čakry. To by mělo zlepšit stav klidu a pohody, uvolnit nervový systém a připravit tělo na meditaci.
AUM je zvuk vesmíru.

Originál článku v AJ naleznete zde http://www.doyouyoga.com/what- do-om-and-namaste-actually- mean-92790/