5 věcí, které nedělám od doby, kdy dělám jógu

Každý, kdo zkusil jógu, ví, že to může být docela transformační záležitost. Ani já nejsem výjimka.
Vkráčela jsem na svou první lekci jógy bez velkých očekávání a odešla s pocitem, že jsem našla svůj domov.
Když začnete cvičit jógu, spousta věcí se změní. Máte větší chuť povídat o „energii“ mezi dvěma lidmi, strávit v supermarketu více času v uličkách s nabídkou bio produktů.
Ale jsou i věci, které dělat přestanete a obyčejně je to tak lepší. Zde je pět věcí, které jsem přestala dělat od doby, co dělám jógu.

1. Diety

Tahle věc je podstatná. Vždy jsem byla štíhlá, ale nikdy jsem se necítila „dostatečně štíhlá“. Chtěla jsem vypadat jako supermodelky na předních stránkách časopisů, přestože jsem věděla, že jsou dost upravené.
Od doby, co dělám jógu, jsem pomalu ale jistě diety vzdala. Teď chci být jen zdravá. Nikdy nebudu mít díru mezi stehny, a protože mám hrudní kost dost vystouplou (což také znamená více místa pro mé plíce, takže mám i více vzduchu a mohu víc mluvit), nikdy nebudu mít ploché břicho. Jóga mi pomohla se cítit víc pohodlně ve svém vlastním těle.
Jsem, kdo jsem, a kupuji si oblečení, které sedí spíš než oblečení, do kterého se chci jednoho dne dostat.

2. Porovnávání se s ostatními

Dělala jsem balet zhruba deset let a budu první člověk, který řekne, že Černá Labuť je nejpřesnější znázornění tance, který kdy svět viděl.
Může to být velmi soutěživé, jak se stále snažíte být ten nejlepší. Vždy se snažíte dostat ta nejlepší obsazení, a když nedostanete, vyvolává to pocit, že nikdy nebudete dost dobří.
Když jsem prvně začala s jógou, porovnávala jsem se na lekci s ostatními lidmi tak, jak jsem se srovnávala s ostatními tanečníky. Byl to zvyk „můj Pes hlavou dolů je mnohem lepší než její“ nebo „můj Bojovník III nikdy nebude vypadat takhle“.
Chvíli mi trvalo, než jsem zjistila, že nikdo na lekci se se mnou neporovnává. Nemusela jsem mít tu nejkrásnější pozici, abych dělala jógu.
A díky bohu se toto přeneslo i do mého každodenního života. Dnes, když jdu po ulici, neporovnávám se stále s ostatními okolo. A je to pravděpodobně jedna z nejlepších věci, která pramení z mého cvičení.

3. Být nejistá sama sebou

Toto jde ruku v ruce s porovnáváním se s ostatními. Jedna z nejnovějších věcí, která se stala zároveň, je být spokojená sama se sebou.
Zeptejte se ostatních lidí v mém životě a budou si myslet, že jsem blázen, když řeknu, že jsem se sebou nebyla spokojená. Ale ode mě to byla mnohdy přetvářka. Opravdu. Ať jsem dělala cokoliv, vše s hrdostí a zdviženou hlavou, ale uvnitř jsem si nikdy nebyla jistá, jestli to, co dělám, je správné.
Jóga mi pomohla zlomit přetvářku a pomohla mé sebedůvěře prosvitnout napovrch. Pro ty kolem mně, může tato nová sebedůvěra vypadat stejně, ale teď je to mnohem autentičtější a je tam určitě něco, kvůli čemu toto zmiňuji.

4. Cítit se ztracená

Na koleji byl anglický vedoucí. Nejčastější otázka, kterou jsem slyšela, byla „Co budeš dělat, až budeš velká? Po chvíli mně to začalo pronásledovat. Mohla jsem probdít noc nad tím, jaké jsou vyhlídky na mé povolání, s obavami, že bych mohla skončit jako ta nejposlednější, protože jsem se nestala něčím „opravdovým“.
Pak přišla jóga. Hned na první lekci jsem věděla, že chci být lektorkou jógy. Milovala jsem ji tak moc už po první hodině, že jsem věděla, že musím najít své místo. Že to bude mé nejlepší já, přinášející jógu ostatním. A za méně než šest měsíců, byla na kurzu pro učitele.
Jóga je můj domov. Všude tam, kde je má podložka, je to místo, kde jsem já. Když budu mít s sebou svou podložku (a 99 procent času jí mám), není možné, že bych se cítila ztracená.

5. Nejít pro ten další kousek buchty

Úplně upřímně, s tímto stále pracuji.
Než jsem začala s jógou, tak v den, kdy jsem snědla hodně kousků, vyčítala bych si to a cítila bych se, že jsem strašně selhala. A kdybych nedosáhla svého cíle na svém krokoměru, zničilo by mi to celý den.
Teď si pomyslím „Tak dej si!“ a „Vždyť je tu i zítřek, abys dosáhla svých cílů“. Jóga mne naučila věci balancovat. Některé dny potřebuji posílit více čokoládou, nebo potřebuji strávit den v posteli, nebo nedělat moc ničeho. Nemyslím, že jsem se vzdala toho být zdravá a stala se línou. Ale jen jsem se naučila naslouchat, co mé tělo potřebuje.

Takže dejte si ten další kousek buchty (další kousek je zároveň metaforou pro život). Je to vše jen o vyváženosti, milí jogíni, ať ve vašich stravovacích návycích, nebo pozici Stromu.
Jóga mne naučila být upřímně šťastná se svým já a tím, kdo jsem. Vlastně mně pravděpodobně naučila více o životě mimo podložku, než na podložce. Pomáhá mi usilovat o mé lepší já každý den a šířit dobro kolem sebe. Konec konců, jít na tu první lekci, bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělala.

Přeloženo z anglického originálu – zde